مطالعات در حوزه صنعت نفت و گاز به دلیل نقش و اهمیت این صنعت در اقتصاد کشور در سال های اخیر مورد توجه محققان بسیاری قرار گرفته است و گسترده وسیعی از پروژه های امکان سنجی، احداث، بهرهبرداری و … جهت ارتقاء سطح تولید و دستیابی به تکنولوژی روز در این حوزه با سرمایه گذاری های بزرگ در حال انجام می باشد. اما مزایای این پروژه ها تحت تاثیر تاخیرهای بسیار زیاد در آنها میباشد. ریسک های زیادی وجود دارند که منجر به بروز تاخیر در ابر پروژه های بالادستی نفت و گاز و تحمیل هزینه های مکرر و تخطی از زمانبندی انجام شده می گردند. با این حال، عدم وجود تحقیقات کافی در خصوص دلایل تاخیر در این فاز پیچیده از پروژه های بزرگ نفتی، فرصتی برای این فراهم می کند که چالش های اساسی که در این حوزه برای مجریان این پروژه ها در جریان است، مورد بررسی قرار گیرند.
به این منظور در این تحقیق داده ها با استفاده از یک مرور ادبیات جامع، مصاحبه با کارشناسان این صنعت و مطالعات کتابخانه ای جمع آوری شده است.
فهرست تهیه شده از عوامل ایجاد ریسک در ارتباط با بخش بالادستی با متخصصین این حوزه جهت منطبق بودن موضوعیت آنها در پروژه های بالادست نفت و گاز مورد بررسی قرار گرفت و نقطه نظرات آنها اضافه شدند.
در مجموع 70 فاکتور مولد ریسک شناسایی شد که مرتبط با 10منبع ایجاد ریسک تاثیر گذار بر تاخیر در پروژه های بالادست نفت و گاز بودند. متخصصین این حوزه بر این باورند که متوسط تاخیر در پروژه های نفت و گاز حدود30 ٪ تا 40٪ است. علاوه بر این، تعداد زیادی از آنها معتقدند که تخطی از برنامه مبنای اولیه زمانبندی در فاز بالادست باعث چالش های شدید در دستیابی اهداف و در نهایت ناکام ماندن این پروژه ها می شود.
ریسک در پروژه های بزرگ نمی تواند کاملا حذف شود. با این حال، اجرای یک فاز شناسایی دقیق و اولویت بندی ریسک های مولد تاخیرهای عمده، همراه با دسته بندی آنها با توجه به متخصصین این حوزه ، چشم انداز آگاهانه و گسترده ای را برای متخصصان و ذینفعان صنعت در این حوزه جهت مدیریت ریسک موثر بر کاهش تاخیر پروژه های بالادستی نفت و گاز، فراهم خواهد کرد.

مقاله حاضر در سال 97 به کوشش محسن سلیمی راد،محمدصادق پاک نهاد،رضا توکلی مقدم و صدیقه سلیمی راد به نگارش در آمده و در چهاردهمین کنفرانس بین المللی مدیریت پروژه منتشر گردیده است.

5f7edeeaee806.php
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *