تاریخچه استاندارد PRINCE2

 

در دهه 1970 ميلادي توسط متخصصين سابق شركت IBM، الگوي مديريت پروژه اي براي مديريت پروژه هاي فناوري اطلاعات با نام PROMPT 2 طراحي شده بود و مورد استفاده قرار مي گرفت. تا اواخر دهه 1990، اغلب مديران پروژه فناوري اطلاعات خصوصاً مديران شركت IBM از الگو مديريت پروژه فوق الذكر استفاده ميكردند و آن را موفق تر و كاربردي تر از ديگر الگوهاي مديريت پروژه مي ديدند.

PRINCE2 مخفف PRojects IN Controlled Environments 2 (پروژه در یک محیط کنترل شده) است و توسط آژانس دولتی انگلستان گسترش یافته است

بعدها وزارت بازرگاني دولتي انگلستان يا همان OGC با استفاده از تجربيات مديران پروژه هاي مختلف موفق و شكست خورده و الگوبرداري از چارچوبهاي اصلي الگوي مديريت پروژه PROMPT 2 دست به انتشار الگو يا چارچوب مديريت پروژه Prince 2 (Project In Controlled Environment) زد. پيش از آن تنها چارچوب عمومي مديريت پروژه، چارچوب انجمن مديريت پروژه امريكا (PMI) با نام  PMBOK (Project Management Based on Knowledge) بود. امروزه هر دوي اين چارچوبها در دنيا مورد استفاده قرار مي گيرند و كارفرمايان و پيمانكاران بسته به تجربيات قبلي خود، ماهيت پروژه مورد نظر يا قوانين خاص موجود در سازمانها و كشورها دست به انتخاب يكي از اين دو نوع چارچوب ميزنند. به عنوان مثال در كشور هاي وابسته يا مستعمرات قديم بريتانيا مانند كانادا، استراليا، هلند، افريقاي جنوبي، نيوزلند و … به دستور نهادهاي حكومتي استفاده از چارچوب Prince2 الزامي است و كارفرمايان و پيمانكاران ارتباطاتشان را بر مبناي اصول موجود در Prince2 پايه ريزي مي كنند.

فارغ از قوانين كشورها و فارغ از مولفه هاي ديگر حاكم بر پروژه ها و فضاي آنها، اكثر قريب به اتفاق مديران و كارشناسان پروژه بر اين باورند كه با توجه به اينكه پايه و اساس استاندارد مديريت پروژه Prince2 روي الگويي مخصوص فناوري اطلاعات استوار است، بهتر است از اين چارچوب در مديريت پروژه هاي فناوري اطلاعات استفاده شود. طراحي چارچوب Prince2 به نحوي بوده است كه اصطلاحاً بسيار چابك است و همين خصوصيت موجب مي شود تا با ماهيت دانشي،‌ تكنولوژيكي و توسعه اي بسيار پرسرعت فناوري اطلاعات سازگار باشد و در مقابل تغيير نيازها و تغيير برنامه ها انعطاف پذيري خوبي از خود نشان دهد

ویژگی های PRINCE2 :

  • در مدیریت پروژه های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این استاندارد راهی برای اجرایی کردن پروژه می سازد.
  • در این مستند برعکس استاندارد pmbok راهکارها برای انجام پروژه ها کاملا منظم هستند.
  • روشی برای مدیریت موثر پروژه

در اروپا کسانی می توانند به مقام مدیر پروژه برسند که گواهینامه PRINCE2 را در اختیار داشته باشند و این مسئله در بخش دولتی الزامی است.

اصلی ترین استاندارد در آمریکا PMBOK و در کشور های اروپایی مانند انگلیس و استرالیا PRINCE2  مورد استفاده قرار می گیرند.

آموزش PRINCE2 در بسیاری از زبانها موجود است .

این استاندارد به شما در چند بعدی نگاه کردن پروژه در سازمان ها کمک بسیاری می کند. با استفاده از این دوره PRINCE 2 آموزش تفکر ساختار یافته و نظام مند را به کاربران عزیز می دهد و همچنین آموزش آسان الگوهای سازمانی پروژه بکارگیری آن در محیط عملی پروژه.

خیلی از مخاطبان این سوال برایشان پیش می آید که بپرسند از PMBOK استفاده کنند یا prince 2.

غالبا اکثر مخاطبان استاندارد PMBOK را مرجع مدیریت پروژه در داخل کشور می شناسند.

برای مخاطبان این استاندارد ها سوالی وجود دارد که می پرسند از نسخه آمریکایی (PMBOK ) استفاده شود یا نسخه انگلیسی (PRINCE2).

واقعیت در این است که بین این دو استاندارد حرف “یا” وجود ندارد بلکه باید گفت “و”. برای این جمله مثالی می زنیم:

شخصی میخواهد زبان انگلیسی را بیاموزد ، او یک دیکشنری را بطور کامل مطالعه می کند . آیا منطقی است که بعد از خواندن دیکشنری بگوید می خواهد زبان یاد بگیرد؟

قاعدتا همیشه در کنار یک کتاب دیکشنری یک کتاب آموزش زبان هم وجود دارد که قواعد ، ساختارها و روش تکلم به آن زبان را به فرد آموزش می دهد.

در این محتوا شما می توانید با متن استاندارد prince2 ونحوه مدیریت پروژه بر اساس این استاندارد آشنا شوید.

Published by TSO (The Stationery Office), part of Williams Lea Tag, and
available from:
Online

www.tsoshop.co.uk

5f7edeeaee806.php
FavoriteLoadingAdd to favorites
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *