ICB 4

ICB4

این استاندارد نگاه جامعی نسبت به شایستگی­های مدیریت پروژه ارائه می­نماید. این استاندارد مدیریت پروژه حرفه­ای را در قالب 46 عنصر شایستگی ارائه کرده است و این عناصر را به سه حوزه اصلی شایستگی تخصصی (Technical) مدیریت پروژه، شایستگی رفتاری (Behavioural) مدیریت پروژه و شایستگی مفهومی (Contextual)  پروژه تقسیم بندی نموده است.

استاندارد ICB مبنایی را برای دریافت گواهینامه­های مدیریت پروژه در چهار سطح به شرحذیل فراهم می­ آورد:

سطح A: راهبر پروژه­ها- بدین معنی که فرد قادر است تا با توجه به منابع، متدولوژی­ها و ابزارهایی که در اختیار دارد به راهبری یک طرح یا سبدی از پروژه­ها بپردازد.

سطح B: مدیر ارشد پروژه- بدین معنی که فرد قادر است یک پروژه پیچیده را مدیریت نماید.

سطح C: مدیر پروژه- بدین معنی که فرد قادر است، یک پروژه با پیچیدگی کم را مدیریت کند. یعنی علاوه بر به کارگیری دانش مدیریت پروژه از تجربه مناسب با این سطح نیز برخوردار می­باشد.

سطح D: دستیار مدیر پروژه- بدین معنی که فرد از دانش مدیریت پروژه برخوردار است و توانایی به کارگیری آن را دارد. همانطوریکه در ابتدا گفته شد در استاندارد ICB تعداد چهل و شش جزء شایستگی تعریف شد  ا ست که این اجزاء مکمل یکدیگر بوده و در سه محدوده به شرح ذیل طبقه بندی شده ­اند:

 • محدوده شایستگی تخصصی: شامل 20 جزء است و به توصیف اجزاء بنیادین شایستگی مدیریت پروژه می­پردازد. این محدوده در برگیرنده محتوای مدیریت پروژه است.
 • محدوده شایستگی رفتاری: شامل 15 جزء است و به توصیف جنبه­های فردی شایستگی مدیریت پروژه می­پردازد. این محدوده به طرز رفتار و مهارت­های مدیر پروژه در ارتباط با سایر افراد و گرو­ههای درگیر در پروژه توجه دارد.
 • محدوده شایستگی مفهومی: شامل 11 جزء است و به توصیف اجزائی از شایستگی مدیریت پروژه می­پردازد که به محیط و مقتضیات پروژه مربوط می­شوند. این محدوده دربرگیرنده      شایستگی مدیران پروژه در مدیریت نمودن روابط با سازمان صف (Line Organization) و همچنین توانایی عملکرد در یک سازمان پروژه محور است.

ICB سه محدوده فوق را در قالب یک چشم شایستگی که در شکل زیر نشان داده شده است ارائه می نماید. چشم شایستگی بیانگر یکپارچگی در کلیه اجزاء مدیریت پروژه از دید مدیر پروژه به هنگامارزیابی موقعیت­ های مختلف بوده و نشان دهنده دیدگاه و بصیرت می ­باشد.

لذا با توجه به توضیحات بالا، ما برای شما متن آخرین استاندارد فوق (شماره 4) را ارائه دادیم . که با مطالعه آن بتوان پروژه ها را با استانداردهای جهانی و مورد تایید جامعه جهانی و البته انجمن مدیران پروژه IPMA اجرا کرد و به سرانجام رساند.

 

 

 

2 پاسخ
 1. profile avatar
  Mostafa گفته:

  با سلام؛
  احتراماً مواردی که در توضیح این فایل اشاره کرده‌اید مربوط به استاندارد ICB3 بوده و با ICB4 به کلی تفاوت دارد.

  پاسخ
  • profile avatar
   علی بیدهندی گفته:

   باسلام
   ممنون از اظهار نظر جنابعالی
   عنایت داشته باشید که توضیحات مربوط به استاندارد ICB میباشد به صورت کلان و کلی و جهت آشنایی با کلیت این استاندارد است.
   سپس هماهنگونه که مشاهده میکنید در آخر نوشته ایم که فایل آپلود شده مربوط به استاندارد ICB4 است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *